Smart home: Nowe technologie dla wnętrz

Łatwo zauważyć nowe technologie wszędzie, gdzie się spojrzy. Postęp technologiczny następuje w niesamowitym tempie. Ciągle powstają nowe urządzenia i systemy, które mają poprawić jakość naszego życia. Dotyczy to również wyposażenia domu i mieszkania. Stworzyliśmy przewodnik, który pomoże Ci zrozumieć podstawy inteligentnego domu i zasady jego działania. Daj się zainspirować przez Westwing!

Co to jest inteligentny dom?

Smart home to termin, który odnosi się do wszystkich systemów i urządzeń automatyki domowej. Są to wszystkie powszechnie stosowane urządzenia, które zostały połączone w jeden zintegrowany system. Inteligentne domy to po prostu sieć złożona z czujników i detektorów rozmieszczonych na terenie całej nieruchomości. Są one podłączone do centralnego systemu, który zarządza wszystkimi instalacjami. System podejmie również działania w sytuacjach awaryjnych, takich jak alarm przeciwpożarowy, alarm pożarowy czy wzrost temperatury.

Możesz spersonalizować swój inteligentny dom i wgrać ustawienia dopasowane do Twojego stylu życia. Ze swojego smartfona możesz kontrolować jasność, temperaturę, a nawet włączać lub wyłączać wszelkie urządzenia elektryczne, które są podłączone do gniazdek.

Jakie są podstawy inteligentnego domu?

Technologia inteligentnego domu ma za zadanie zmaksymalizować funkcjonalność i komfort, a także zapewnić bezpieczeństwo na najwyższym poziomie. Wraz z funkcjonalnością domu, działanie inteligentnego domu powinno również zmniejszyć zużycie energii elektrycznej i obniżyć rachunki za prąd. System automatyki budynkowej integruje urządzenia domowe w jedną całość, dzięki czemu mogą one pracować unisono bez ingerencji człowieka.

Inteligentne domy oferują wiele korzyści

Systemy inteligentne są zbudowane na udostępnianiu i wymianie informacji. Należy pamiętać, że pojedynczy sygnał z czujnika ruchu może być odbierany przez wiele urządzeń i wpływać jednocześnie na oświetlenie, ogrzewanie, wentylację czy klimatyzację w danym pomieszczeniu. Inteligentny dom służy bezpieczeństwu i monitorowaniu tego, co dzieje się w mieszkaniu. Minimalizuje również potencjalne kradzieże, włamania czy inne problemy. System może włączyć wszystkie światła w domu i ogrodzie w przypadku intruza.

Podstawowe produkty do inteligentnego domu

Centrale alarmowe są podstawą systemu. Łączą wszystkie elementy w jedną sieć, a następnie udostępniają użytkownikowi panel sterowania. Zazwyczaj są podłączone do routera Wi Fi, dzięki czemu można nimi sterować z dowolnego miejsca na świecie, w którym jest zasięg internetu. Centrale alarmowe to małe pudełka, które mają różne komponenty, a więc różnią się wydajnością. Różnią się także kompatybilnością (czyli funkcjonalnością).

Najważniejsi są pracownicy ochrony. Są oni odpowiedzialni za wykrywanie zagrożeń i nietypowych sytuacji oraz doradzanie właścicielom domów. Wśród nich znajdują się czujniki temperatury, dymu, tlenku węgla, a także ruchu i oświetlenia.

Produkt wchodzący w skład Smart Home nazywany jest również inteligentnym gniazdkiem lub inteligentną wtyczką. Jest to urządzenie, które umieszczamy w standardowym gniazdku. Pozwala ono użytkownikowi na zdalne włączanie i wyłączanie podłączonych urządzeń. Zapewne wiele razy zdarzyło Ci się, że w domu bałeś się nie podłączonego gniazdka lub zastanawiałeś się, czy zupa nadal grzeje się na kuchence. Inteligentne gniazdka pozwalają na zdalne zarządzanie podłączonymi urządzeniami i łagodzą Twoje obawy poprzez zalogowanie się do aplikacji.

Wiele inteligentnych urządzeń wtyczkowych pozwala na ustawienie harmonogramu. Oznacza to, że urządzenia będą automatycznie wyłączać się po godzinie 22. Jest to ogromny krok w kierunku ochrony środowiska, a także dbania o nasze portfele.

Jak sprawić, by Twój dom był bardziej inteligentny

Zmiany powinny być wprowadzane powoli. Wtedy można zdecydować, czy innowacje technologiczne przemawiają. Nowoczesne instalacje elektryczne to podstawa bezpiecznego, energooszczędnego domu. Dlatego też stają się one coraz bardziej popularne. Istnieje wiele firm, które oferują systemy, które można zainstalować. Choć system inteligentnego domu można stworzyć samemu, to można skorzystać z gotowego zestawu. Jest to szczególnie prawdziwe, gdy nie jesteś pewien, czy masz umiejętności lub system będzie w stanie spełnić twoje potrzeby.

Na początku powinieneś skupić się na systemach alarmowych. Dotyczy to monitoringu, czujników dymu oraz oświetlenia. Jeśli uda Ci się je opanować i stwierdzisz, że znacznie poprawia to Twoje warunki życia, to możesz pójść o krok dalej, instalując system rolet i inteligentne gniazdka.

Domowe systemy inteligentne są chwalone przez użytkowników za to, że są niezwykle przydatne i łatwe w obsłudze. Choć to znaczący krok w stronę nowoczesnej technologii, to kto wie, czy w przyszłości inteligentny dom nie będzie standardem?

Autor

Redakcja "I zrób to sama!"

- izrobtosama.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz