Jak zorganizować domową sesję świąteczną

Kto nie chce mieć pięknych zdjęć świątecznych? Wyobraźcie sobie, że powiedziałam Wam, że możecie sami zrobić piękne świąteczne zdjęcia pamiątkowe! Bo można!

Nie wierzcie w cuda. W czasie wigilijnego zgiełku nie uda Ci się uchwycić zdjęcia, które będzie wyglądało jak z Pinteresta. No dobra, może jedno na tysiąc się uda. Warto, żeby były to emocje i magiczne chwile. Nie będziecie musieli poprawiać dzieci 15 razy podczas rozpakowywania prezentów itp. W chaosie i przez przypadek trudno jest też zrobić dobre zdjęcie.

Dziś pokażę Wam jak zrobić mini sesję świąteczną w domu, jeśli zabrakło Wam jej u fotografa. Przypomnę też kilka ważnych zasad, które można wykorzystać, aby Wasze świąteczne zdjęcia wyglądały lepiej. Mam do przekazania kilka ważnych wiadomości...

Jak zorganizować sesję świąteczną w domu?

Wykorzystaj to, co już masz

Nie zmuszaj się do kupowania miliona przedmiotów. Możesz wziąć kilka ozdób z choinki i wykorzystać koc, najlepiej solidny, w pasującym kolorze. Pożycz lampki z choinki lub po prostu użyj drzewka. Preferowane są czerwone lub białe ubrania i zabawki.

Styl

Wybierz dominujący styl. Np. Maluch będzie lepiej wyglądał w białym topie niż w cętkowanym stroju ze znakami. Nie sprawisz, że zdjęcie będzie wyglądało chaotycznie, jeśli wyjmiesz wszystkie dekoracje

Jednolite tło

Jak najwięcej naturalnego światła, wchodząc tak, aby nie było cieni na ścianie. Rozumiem, że o tej porze roku jest ciężko, szczególnie w przypadku bloków, ale mogę tylko zwiększyć ISO :) Zrobiłem na ISO1000 i widać na tych zdjęciach trochę ziarna, ale są!

Skorzystaj z pomocy kogoś

Szczególnie jeśli fotografujesz więcej niż jedno dziecko, albo malucha, który co chwilę będzie uciekał i rozbijał wszystkie dekoracje. Możesz to zrobić sama, ale możesz nie być w stanie zachować spokoju.

Zadbaj o to, aby podczas robienia zdjęć mieć przygotowane niezbędne akcesoria i zestaw awaryjny dla dziecka.

Ustaw parametry dla swojego aparatu.

Przełącz się na tryb manualny, wyłączając tryb auto. Później będziesz mógł zobaczyć, gdzie na twoim aparacie zmienia się "f", czyli przysłona. Może być ona wyrażona jako 2,8, 5,3 lub każda inna liczba, która ma kropkę. Należy ją ustawić tak, aby była jak najniższa, czyli ustawiamy ją na dokładnie 2.8 (przy takiej przysłonie robiłem dziś zdjęcia). To, wraz z odsunięciem dzieci nieco od tła, pozwoli stworzyć rozmyte tło. Następnie należy dostosować czas naświetlania. Czas naświetlania powinien być ustawiony na 1/160. Jeśli dzieci są młodsze niż 3-4 lata i reagują śmiechem na zdanie "nie ruszaj się ani minuty", to 1/200 jest możliwe, ale nie 1/80. Wynika to z tego, że dzieci chcą być na zdjęciu, a nie kolorowe wstążki. Jeśli masz zdjęcie, które jest zbyt ciemne (to taka podziałka, jak patrzysz przez wizjer - nie powinna być większa niż 0), możesz zwiększyć ISO. Zdjęcia seryjne możesz ustawić za pomocą menu aparatu, AF-C, czyli centralnego autofokusa.

Umieść dzieci w pewnej odległości od tła i wszelkich dekoracji. Dekoracje mogą być ustawione jedna bliżej, a druga dalej, aby dać złudzenie trójwymiarowości.

Nie stresuj się

Baw się z dzieckiem, nie stresuj go.

Autor

Redakcja "I zrób to sama!"

- izrobtosama.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz